سدیم بی کربنات یا سدیم هیدروژن کربنات، که به عنوان جوش شیرین نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaHCO3 است. این ترکیب یک نمک  است که از کاتیون سدیم (+Na) و آنیون بی کربنات -HCO3 تشکیل شده. بر اساس وزن‌های مولکولی، سدیم بی کربنات از 57.1 درصد سدیم، 27.4 درصد اکسیژن، 14 درصد کربن و 1.2 درصد هیدروژن تشکیل شده است.

خصوصیات فیزیکی: خصوصیات فیزیکی یک ماده آن دسته از ویژگی‌هایی هستند که بدون ایجاد تغییر در ترکیب شیمیایی مشاهده می‌شوند. سدیم بی کربنات پودری سفیدرنگ و شفاف است که که گاهی به صورت گلوله‌ای نیز می باشد. این ماده بدون بو است، طعمی تلخ و کمی شور دارد و در دمای اتاق جامد است. سدیم بی کربنات قابل حل در آب است و از طریق تبخیر نیز می‌توان آن را از آب جدا کرد. 

خصوصیات شیمیایی: خصوصیات شیمیایی بیان‌گر توانایی یک ماده در تغییر ترکیبات شیمیایی هستند. تجزیه پذیری و pH از جمله‌ی این خصوصیات هستند. pH یک ماده عددی بین 0 و 14 است. pH کم‌تر از 7 نشان‌دهنده‌ی اسیدی بودن، عدد 7 نشان‌دهنده‌ی خنثی بودن و pH بزرگ‌تر از 7 نشان‌دهنده‌ی بازی بودن یک ماده است. محلول یک درصد مولار بی کربنات سدیم در آب، در دمای اتاق pH معادل 8.3 دارد. این عدد نشان‌دهنده‌ی بازی بودن این ماده است و علت طعم تلخ آن نیز همین است. 

تجزیه‌پذیری، فرآیندی است که در آن ساختار مولکولی یک ماده بر اثر گرما به اجزای تشکیل دهنده‌ی آن، که در واقع ماهیتی متفاوت از ماده اصلی دارند می‌شکند. سدیم بی کربنات هنگامی که در دمای بیش از 50 درجه سانتی‌گراد حرارت داده شود، به دی اکسید کربن، آب و مقدار کمی سدیم کربنات تجزیه می‌شود. همانطور که گفته شد، فرآیند تجزیه یک تغییر شیمیایی محسوب می‌شود. 

سدیم بی کربنات به دلیل وجود برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاص کاربردهای فراوانی یافته است. این ترکیب به علت دارا بودن ماهیت بازی با اسیدها واکنش داده و باعث از بین بردن بوهای آزار دهنده ترکیاب اسیدی می شود.

 توجه داشته باشید این محصول به هیچ وجه خوراکی نیست و تنها کاربرد آزمایشگاهی دارد. 

شما می توانید سدیم بی کربنات از شرکت بایوکم فرانسه مطابق با گرید آزمایشگاهی و تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را هم اکنون از طریق سفارش تلفنی و یا ثبت نام در سایت خریداری نمایید.

برای دیدن مشخصات مواد تشکیل دهنده، تاریخ تولید، انقضا و جزئیات بیشتر می توانید برگه آنالیز این ماده را دانلود و مشاهده نمایید.


99.6%
 Assay 
Laboratory Reagent
Grade
1KGPack
NaHCO3
Formula
144-55-8
 C.A.S Number
.:. برگه آنالیز  Certificate Of Analysis .:.


این محصول معادل کد 106323 از کمپانی مرک Merck می باشد

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

سدیم بی کربنات

Sodium bicarbonate | بسته یک کیلوئی

اعتبار قیمت تا پایان سال 1399

  • 540,000 تومان


تعداد بازدید: 1341

برچسب ها: مواد شیمیایی, بایوکم فرانسه, سدیم بی کربنات